چگونه یک دفتر کارگاه خوب داشته باشیم؟

o انجام پیشنهادات زیر آسان است اما نتیجه اش یعنی ثبت یک دوره تلاش سخت علمی، بسیار ارزشمند خواهد بود.

 

- دفتری که در دست داری، دارای جلد محکم و صحافی نسبتاً با دوامی است. این دفتر قرار است رفیق و همراه چندین ماه کار سخت و مداوم تو باشد. در محل مناسب داخل جلد، نام، نشانی مدرسه و … خود را بنویس.

 

- همه ی صفحات آن را از اول تا پایان شماره گذاری کن؛ قرار نیست هیچ برگی از آن کنده شود.

 

- در کنار هر مطلبی که می نویسی، تاریخ نگارش آن را یادداشت کن. خلاصه و ساده بنویس.

 

- لازم نیست با مداد بنویسی، چون قرار نیست آن را پاک و بازنویسی کنی. زیاد نگران آراستگی آن نباش.

 

- همه چیز را از همه ی مراحل تحقیق بنویس؛ همه چیز را! فکرهای جدید، تحلیل های نظری، مأخذ، نقشه ها، نمودارها، شکل ها، جدول ها، طراحی ها، محاسبات، نتیجه ی آنچه در کتابها خوانده ای، پیشنهادهای دوستان، معلمان و متخصصانی که با آنها مشورت می کنی، زمانی که برای هر کار صرف کرده ای، گزارش بازدیدهایی که از آزمایشگاه ها و دانشگاه ها کرده ای، قیمت وسایل و مواد مورد نیاز و حتی شماره تلفن ها و نشانی کتابخانه ها و دانشگاه ها همه و همه جایش در همین دفتر است. اما هر چه می نویسی باید واقعاً مربوط به پروژه ات باشد.

 

- تصور کن که کارت به مراحل نهایی نزدیک شده و در حال تهیه ی مقاله ای از پروژه ی علمی خود هستی. نیمه شب است و به خاطر نمی آوری که مطلبی که در حال نوشتنش هستی را در کدام مقاله یا کتاب خوانده ای. کافی است دفتر کارگاهت را ورق بزنی و عنوان آن مقاله را در میان یادداشت هایت پیدا کنی.

همه چیز را بنویس! منظم بنویس و چند صفحه از آن را به "فهرست" اختصاص بده.

 

- هیچ اشکالی ندارد اگر عکس یا فتوکپی یک دیاگرام یا هر چیز دیگر را روی بعضی از صفحات "دفتر کارگاه" بچسبانی. اما از محکم چسبیدن آن مطمئن شو.

 

 

- تغییرات پیش بینی نشده در کار و اشتباهات نیز جزئی از کار است؛

"5/8/65 – دیشب گربه کیسه را سوراخ کرد. 4 تا از 12 گیاهم از بین رفتند، باید همه چیز را از اول شروع کنم. باید گیاه ها را در انباری نگهداری کنم."

یا

"7/9/65 – امروز صبح افتضاح به بار آمد. دیشب انکوباتور را روی 37 درجه تنظیم کردم. ظرف های پلاستیکی در اثر حرارت تغییر شکل دادند و ژلاتین داخل آنها، بیرون ریخته بود. همه جا کثیف شد، یک گندکاری واقعی. باید از ظرف فلزی یا شیشه ای استفاده کنم." 

- بد نیست جدول زمان بندی شده ی کار را در یکی از صفحات آغازین دفترچه بنویسی.

 

- احتمالاً اولین بار است که با این دقت و تفصیل از تحقیقات و فعالیت های علمیت یادداشت برداری می کنی.

 

شما در حال آموختن چگونه نوشتن و گزارش کردن هستی. ممکن است امروز بفهمی که سبک نوشتنت در روز پیش غلط بوده است، نوشته ی دیروز را پاکنویس نکن. در عوض، امروز بهتر بنویس و اشتباهاتت را تکرار نکن. خواندن نوشته های روزهای پیش به اصلاح شیوه ی نوشتنت کمک خواهد کرد. همواره نگاهی به نوشته های پیشین خود داشته باش.

خواندن نظرات شما عزیزان مایه دلگرمی ما می شود :

با تشکر از منبع :http://www.tebyan.net

/ 2 نظر / 29 بازدید
بهاره قاسم نیا

سلام.چقدر آخر این مطلب قشنگ بود. همیشه میگن برای شنیدن یک مطلب باید آمادگی داشته باشی و زمانش برسه،من این حرف و چند بار در چند سال پیش شنیده بودم اما هیچ وقت عمیق به اون فکر نکرده بودم.اما امشب خیلی تکونم داد.

جمشید محتشم زاده

آیا منظور شما از دفتر کارگاه,دفتر کلاسی است؟یا اینکه دفتر کارگاهی فرایندی جدا از روند کلاسی دارد؟