تدریس کمک آموزشی ها در مدارس ممنوع!

    وی با اشاره به اینکه فقط 50 درصد کتابهای کمک درسی که توسط دفتر انتشارات کمک آموزشی در سازمان پژوهشها چاپ می شود، مورد تایید وزارت آموزش و پرورش می باشد، می گوید: «در حال حاضر در آخر برخی از کتابهای درسی، لیستی از کتابهای کمک آموزشی تهیه و در اختیار والدین و دانش آموزان قرار گرفته که خانواده ها می توانند با مراجعه به کتابفروشی های معتبر آنها را تهیه نمایند.»
    وقتی از حجت الاسلام محمدیان سوال می کنم مگر کتابهای درسی ما کمبودهایی دارد که مسئولان بر چاپ کتاب های کمک درسی تاکید دارند، می گوید: «البته کتب درسی موجود پاسخگوی نیازهای علمی دانش آموزان است و هیچ گونه نقص یا کمبودی ندارد، اما با توجه به استعداد و تفاوت های فردی بچه ها، گستره دانش و موضوعات پیرامونی، آموزش و پرورش ضمن آموزش یکپارچه، از منابع پشتیبانی و بسته های آموزشی مثل کتاب های کمک آموزشی، فیلم و مجلات آموزشی برای تقویت بنیه علمی دانش آموزان استفاده می کند و به مدیران مدارس هم توصیه می کند همین بسته های آموزشی را در مدارس به دانش آموزان آموزش دهند.»
    از آقای محمدیان در خصوص ممنوعیت تدریس کتاب های کمک درسی در مدارس سوال می کنم و اینکه چرا نظارت دقیق تری بر چاپ کتاب های غیراستاندارد کمک آموزشی وجود ندارد که در پاسخ چنین می گوید: «چنانچه معلمان در ساعات اضافه و فوق برنامه برای تدریس کتاب های کمک آموزشی استفاده کنند، ممنوعیتی نیست، اما اگر قرار باشد معلم کتاب اصلی مدرسه را در ساعات رسمی کنار بگذارد، و به تدریس کتاب های دیگر و حل المسائل ها بپردازد، این کار خلاف است و با مدیران متخلف برخورد می کنیم. و در مورد نظارت بر چاپ کتاب های غیراستاندارد هم باید بگویم که مجوز چاپ کتاب های کمک درسی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می شود و ما هم به نوعی احساس تکلیف می کنیم اما اختیار قانونی برای برخورد با آنها را نداریم.»
    رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در ادامه می گوید: «اما به منظور جلوگیری از افزایش چاپ کتاب های غیراستاندارد و کوتاه کردن دست سودجویان آئین نامه ای در شورای عالی آموزش و پرورش برای سامان بخشی کتاب های کمک آموزشی تهیه شده و در اختیار رئیس جمهور قرار دادیم و چنانچه به تصویب برسد، قطعا به وضعیت خوبی خواهیم رسید.»
    وی می گوید: « به خانواده ها هم توصیه اکید داریم که هر کتاب کمک درسی موجود در بازار را در کیف فرزندان خود قرار ندهند و جلوی رشد و استعداد فکری بچه ها را با کتاب های تست و چهارگزینه ای نگیرند.»

خواندن نظرات شما عزیزان مایه دلگرمی ما می شود:

باتشکر از منبع : روزنامه کیهان

/ 2 نظر / 24 بازدید
منصور

سلام. من معلم دبیرستان هستم. موضوع بحث کلاس تحقیق کردن بود. این وبلاگ و به دانش آموزان معرفی کردم. چون در اینترنت سایت یا وبی را به این جامعی کم میشه پیدا کرد. خیلی متشکرم.

شادی

به نظر من کمک آموزشی باید مثل اسمش عمل کنه,یعنی باید مثال های متعدد در رابطه با یک مطلب درسی بزنه نه اینکه جواب تمام سوالات و بده